SKLEP MAXTV

LATEST NAJNOWSZE

POLECAM

FOLLOW MAX KOLONKO

DISCOVER AMERICA


THANKU.com


« | Main | »

Ułaskawić Polańskiego? Nie tak szybko…

By Max Kolonko | October 3, 2009

Tłumaczenie publikacji Maxa Kolonko w The Huffington Post, 3 X 2009 CZYTAJ
Kulminacyjna Scena filmu Polańskiego „Nóż w Wodzie” zostawia bohaterów rozdartych na skrzyżowaniu życiowych wyborów. Jest jakąś ironią, że autor tego kultowego dzieła, Roman Polański 32 lata temu dał z podobnego skrzyżownia drapaka.  Był to wybór świadomy.  Polański zbiegł przed  karą. Z punktu widzenia prawa, reżyser „Dziecka Rosemary” stał się uciekinierem, poszukiwanym listem gończym przestępcą odpowiedzialnym w/g osiągniętego porozumienia z prokuraturą za molestowanie seksulane dziecka. W istocie był to gwałt 44. letniego, bardzo utalentowanego filmowca na 13. letniej dziewczynce znęconej obietnicą kariery.

Jest dla mnie niezrozumiałe (jako także polskiego obywatela)  że władze polskie mogą angażować autorytet państwa w obronę bądź co bądź słynnego ale w końcu zbiega. Tak bowiem należy rozumieć list szefa polskiej dyplomacji Radka Sikorskiego do amerykańskiej Sekretarz Stanu Hillary R. Clinton, zawierający (jak podają polskie media) prośbę do amerykańskich władz o ułaskawienie Polańskiego. Jest to interwencja na szczeblu ministerialnym, angażująca majestat państwa w sprawę uckieniera przed odpowiedzialnością prawną wymiaru sprawiedliwości obcego państwa za udowodniony czyn karalny.

Czy Polska, będąca w samym środku dyplomatycznej rozgrywki z Ameryką o tarczę antyrakietową, otrzyma Polańskiego w ramach ekspiacji za poświęcony na rzecz Rosjan, rakietowy deal? A może Polańskiemu należy się łaska, bo  jak podaje MSZ to „zasłużony reżyser”, którego filmy szef polskiego MSZ lubi?

Jeden z polskich reżyserów Krzysztof Zanussi nazywa 13. letnią ofiarę gwałtu „prostytutką”, którą mama sama wpychała do łóżka.

Czy można usprawiedliwić gwałt na nieletniej, stylem życia w Hollywood? Reżyserzy wiedzą najlepiej, że jak długo będzie istnieć przemysł filmowy, tak długo będą istnieć wannabe aktorki pragnące sławy i kariery. Ofiary jednak często milczą bo wiedzą, że skarga na policję jest równoznaczna z zejściem z aktorskiej sceny.

Anna Aplebaum – żona wspominaniego szefa polskiego MSZ Radka Sikorskiego pisze na stronach The Washington Post, że Polański już swoją winę spłacił opłatami dla prawników i utratą popularności. Polański w 2003 roku nie mógł przyjechać po odbior Oskara-  pisze dziennikarka, „nie może rezydować w Hollywood”. Surowość czynu Polańskiego łagodzi, zdaniem pani Applebaum, że ojciec Polańskiego przeżył obóz koncentracyjny w Mathausesn, mama zmarła w Auschwitz,  a żonę zabiła mu banda Charlesa Masona.

Nie chciałbym stanąć przed Sędzią Anne Appelebaum. Temida – mitologiczna bogini sprawiedliwości nie nosi w tym larum protestu opaski na oczach. Polański 32 lata temu stanął na skrzyżowaniu swego życia i świadomie wybrał tułaczkę po świecie, unikając wymiaru sprawiedliwości i spodziewanej kary, którą jest prycza w więzieniu w Chino.

Surowości czynu wcale nie osłabia fakt, że „było to dawno”, oskarżony tuła się po świecie. Nieszczęśliwe dzieciństwo powinno uszalachetnić, a nie stać się przepustką do niszczenia życia drugiego człowieka.

Amerykańskie prawo jest prawem precendensu:  historią interepretacji  litery prawa w odniesieniu do podobnych przypadków w przeszłości i osiągania decyzji wyroku poprzez analogie . Ułaskawienie Polańskiego mogłoby oznaczać, że Ameryka musiałaby zrewidować wyroki maniaków seksualnych siedzących w więzieniach i zaprzestania ścigania tych, którzy dotąd skutecznie unikają odpowiedzialności za swoje czyny.

Swiat pełen jest miłych i zdolnych ludzi, którzy siedzą w więzieniu za błędy, które popełnili na rozstaju swoich dróg.  Polski reżyser powinien stanąć przed sądem. Do tego czasu ostatni rozdział tej niefortunnej historii, nie będzie mieć swego końca.

Mariusz Max Kolonko – The HuffingtonPost

The Huffington Post jest największym portalem opiniotwórczym w Ameryce (odwiedza go 22 miliony użytkowników miesięcznie – prawie 9 milionów miesięcznie tzw. unique users – czytelników w lutym 2009)

W Huffington Post publikują swe artykuły gwiazdy publicystyki USA (głównie liberalne)jak Arianna Huffington, Joe Scarborough, politycy: jak Barack Obama, Hilary Clinton, Madeline Albright, John Kerry , Nancy Pelosi, oraz celebrities: m.in., Robert Redford, Mia Farrow, Donna Karan, Michael Moore, Alec Baldwin, Jamie Lee Curtis.


Mariusz Max Kolonko – Producent telewizyjny, publicysta, dziennikarz i politolog. Wieloletni amerykański korespondent TVP. Od 20 lat mieszka i pracuje w Ameryce gdzie prowadzi telewizyjną firmę producencką. Gościł m.in. na antenie CNN i CBS i ABC i Instytytu Goethego w Waszyngtonie, jako ekspert od spraw polskoamerykańskich.  Autor książki Odkrywanie Ameryki i programu pod tym samym tytułem w TV4 i TVP1 .

Wiecej www.maxkolonko.com

Topics: KOLONKO W THE HUFFINGTON POST, KULTURA, MEDIA, RADEK SIKORSKI, ROMAN POLANSKI | Comments Off on Ułaskawić Polańskiego? Nie tak szybko…

Comments are closed.

Max Kolonko Blog designed by ThankU.com
Entries (RSS) and Comments (RSS)