SKLEP MAXTV

LATEST NAJNOWSZE

POLECAM

FOLLOW MAX KOLONKO

DISCOVER AMERICA


THANKU.com


« | Main | »

RAPORT BBC: EURO 2012 – Stadiony Nienawiści?

By Max Kolonko | June 4, 2012

Max Kolonko dla The Huffington Post: Potrzeba bylo dokumentu zagranicznego reportera, żeby media w Polsce i Ukrainie zaczęły mówić o problemie . CZYTAJ w THE HUFFINGTON POST.

Hitlerowskie saluty, małpowanie czarnych , rozbite nosy śniadoskórych cudzoziemców , antyżydowskie transparenty w rękach umięśnionych goryli o ogolonych głowach –  oto polskie i ukraińskie stadiony w przededniu Euro 2012 w  dokumencie „Stadiony Nienawiści” wyemitowanym w BBC Panorama, BBC 1 i BBC 4.  „Zostańcie w domu  – możecie wrócic w trumnie”, przestrzega czarnych piłkarskich kibiców byly kapitan reprezentacji Anglii , Sol Campbell zaszokowany tym,  co widzi w programie.

Nikt kto przyjedzie do Polski nie bedzie w żaden sposób zagrożony, oświadczył polski premier Donald Tusk.  Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oskarżyło BBC o tendencyjność domagając się sprostowania. Polska Minister Sportu,  Joanna  Mucha, uznała program BBC za „jednostronny” , a rzecznik polskiego  MSZ-u wyraził oburzenie.  Zaledwie  rok temu szef resortu, Radek Sikorski, wytoczył proces wydawnictwom prasowym w Polsce o tolerownie antysemickich komentarzy zalewających  portale polskich gazet w internecie włączając Axel Springer Polska, niemieckiego wydawcę założonego n.b.przez człowieka, którego żona była córką wysokiego rangą generała SS.

Bowiem na stadionach Europy, jak na europejskiej ulicy, emocje kibiców zderzają się z historią ich państw,  a etniczne stereotypy mieszają z nazwiskami na koszulkach piłkarzy.  Historyczne korzenie piłkarskich klubów przetrawia na stadionach tłum, którego psychologia zamienia skomplikowane historyczne związki  na łatwe do wykrzyknięcia slogany:  Cracovia, klub piłkarski o żydowskich korzeniach – to Zydowski Gang dla kibicow w Polsce, tak samo, jak Ajax Amsterdam, o podobnej co polska Cracovia proweniencji , to Super Zydzi dla kibiców w Holandii.

Amerykańscy fani pilki noznej i bejsbola przyzwyczajeni do oglądania rozgrywek sportowych w leniwy weekend chrupiąc orzeszki i popkorn, potrzebują zdroworozsądkowego przewodnika po paradoksach Starego Kontynentu: Niemcy nie lubią Polaków,  Francuzi -Anglików, jedni i drudzy nie lubią Ukrainców, a Ukraińcy…do licha – pewnie nie lubią wszystkich! Dajcie im piłkę i niech się pogodzą. Witajcie na EURO 2012.

Jedyne czego się powinni bać to…babuszki.

Raport dziennikarza BBC jest tak prawdziwy,  jak rzeczywistość, którą pokazuje. Dokument  telewizyjny nie musi przedstawiać wszystkich stron problemu. Program BBC pokazuje   zjawisko: stadionowy faszyzm i antysemityzm demonstrowany w rozgrywkach ligowych w krajach,  którym powierzono organizacje największego święta europejskiego futbolu.

To smutny fakt, tak, jak smutny jest paradoks historii: oto celtyckie krzyże, nazistowskie symbole i banery white power dumnie powiewają na meczach ligowych w Polsce w której naziści wymordowali 2 miliony Polaków i pół miliona Ukraińców. Na Ukrainie, gdzie dziś kibice wznoszą ręce w hitlerowskim pozdrowieniu, rozpętana przez Hitlera wojna kosztowała naród Ukrainy 20 % populacji. Jeszcze smutniejsze jest to, że potrzeba było dokumentu zagranicznego reportera, żeby media w Polsce i Ukrainie zaczęły o problemie głośno mówić.

Jednak to, co widzimy w Polsce i Ukrainie jest jedynie kopią tego, co oglądać możemy na stadionach całej Europy. Ukraińscy Boys widoczni w dokumencie Panoramy, to nic innego jak wschodnioeuropejskie podróbki Chłopców z AS Romy – neofaszystowkiego ugrupowania kibiców (tzw. ultras) działającego we Włoszech od  ponad 40 lat. Wzniesione do góry prawe ręce ukraińskich fanów to nic innego jak Romano Saluto – rzymskie pozdrowienie Irridicibili -fanow włoskiego klubu sportowego SS Lazio, okraszone faszystowskim okrzykiem zwycięstwa Sieg Heil.

Na Euro 2008 widzieliśmy kibiców formujacych ludzkie swastyki i słyszeliśmy rasistowskie okrzyki chorwackich fanów futbolu. Mecz kwalifikacyjny do Euro 2012 między Serbią i Włochami przerwano po bijatyce kibiców i policji poprzedzonej faszystowskimi pozdrowieniami i paleniem narodowych flag.  Ekipa BBC miałaby pełne ręce roboty filmując fanów SS Lazio i zadeklarowanego faszysty Di Canio (na zdjęciu), który po strzelonych bramkach zwykł salutować tłumom rzymskim pozdrowieniem adoptowanym przez reżim Hitlera. W Sofii, podczas eliminacji do pilkarskich Mistrzostw Swiata 2010, grupa włoskich kibiców wyposażona w celtyckie krzyże wznosiła w goóre prawe ręce podczas śpiewania hymnu, a w trakcie meczu skandowała Duce! Duce!, ku czci Benito Mussoliniego, faszystowskiego przywódcy Włoch.

Ocenia sie, że tylko ponad 5 tysięcy brytyjskich fanów futbolu wybiera się do Polski na rozgrywki EURO,  które rozpoczną się za kilka dni. Coś mi mówi, że nie będą to ojcowie z dziećmi trzymającymi baloniki w rączkach, a zagorzali kibice gotowi na wszystko i wszystkich,  jadący do krainy, którą znają z rozrób po pijaku na rynku w Krakowie i antycznych map. W koócu sam program BBC pokazuje mapę Europy wschodniej z dawno nieistniejacą Jugosławią i Austrią w granicach Czech.

Na miejscu brytyjskich kiboli nie bałbym się polskich i ukraińskich kibiców. Bałbym się bardziej braku hotelowych miejsc i lokalnej babuszki oferujacej im na czas rozgrywek starą kanapę w obskurnym pokoju z 300 euro za noc.

Smiało ogolonogłowi twardziele  – powalczcie z nią.

Mariusz Max Kolonko

www.maxkolonko.com

 

Topics: KOLONKO W THE HUFFINGTON POST, KULTURA, MURZYNI, MŁODIEZ W AMERYCE, RADEK SIKORSKI, TELEWIZJA W POLSCE, ZYDZI / NAZISM | Comments Off on RAPORT BBC: EURO 2012 – Stadiony Nienawiści?

Comments are closed.

Max Kolonko Blog designed by ThankU.com
Entries (RSS) and Comments (RSS)