SKLEP MAXTV

LATEST NAJNOWSZE

POLECAM

FOLLOW MAX KOLONKO

DISCOVER AMERICA


THANKU.com


« | Main | »

POLSKIE EMOCJE i AMERYKAńSKI PRAGMATYZM

By Max Kolonko | April 8, 2009

POLSKIE EMOCJE i AMERYKAńSKI PRAGMATYZM

Osłabiona kryzysem Ameryka robi to, co i Polska mogłaby robić: gra przetargowo kartą tarczy z Rosją załatwiając swoje. My, Polacy, jedynie podstawiliśmy tu stolik do gry.

Jest jakąś naszą narodową tradycją, że spora część naszych zamierzeń politycznych kończy się awanturą zaangażowanych w przedsięwzięcie stron. Z amerykańskiego punktu widzenia, zwłaszcza w polityce, jest to zachowanie nieprzydatne, a więc w amerykańskim działaniu politycznym zarzucane. Amerykański pragmatyzm przynosi korzyści i jest efektywnym instrumentem kształtowania polityki zagranicznej USA, widoczonym choćby w podejściu Ameryki do dwóch kwestii: NATO i koncepcji budowy tarczy antyrakietowej czyli tam, gdzie w Polsce dominują emocje.

Amerykański pragmatyzm

Dla Ameryki NATO jest organizacją passe, której pierwotna rola padła w momencie w którym padł berliński mur. W nowej sytuacji Ameryka widzi w NATO wehikuł do kontynuowania ekspansji swojej strefy wpływów na wschód od Wisły i osaczaniu byłego zimnowojennego konkurenta, Rosji.  Widoczne jest to w parciu Ameryki na przyjmowanie nowych członków NATO, zacieśniające pętlę wokół Rosji: Ukrainy, i Gruzji.

Czy ktoś realnie myśli, że Ameryka związana artykułem V, natowskiej konstytucji, będzie bić się o Krym? Co się stanie jeśli wschodnia, prorosyjska Ukraina postanowi przyłączyć się do Rosji? Czy Kennedy sięgnął po atomowe przyciski w konflikcie kubańskim 62 roku? Czy w 1968 stratofortece B52 startowały z Californii, bo czołgi sowieckie wjechały do Pragi? Czy w 81 Reagan odbezpieczał rakiety Minuteman w Wyoming, kiedy Sowieci miażdżyli polskimi czołgami Solidarność w Gdańsku?

Ameryka nigdy nie sięgała po opcję zerową z nuklearnym mocarstwem, bo opcja ta zawiera klauzulę współzniszczenia. Ameryka nie biła się beznadziejnie o wolność i nie będzie ryzykować nuklearnej wymiany za wolność zbiorowego układu państw o ziemie, które dzieli od Ameryki ocean.

Na tej samej, pragmatycznej zasadzie, Ameryka nigdy nie zrezygnuje z koncepcji budowy tarczy antyrakietowej, bo jest ona istotnym elementem utrzymania przez nią światowej hegemonii, jako supermocarstwa.

Tarcza nie powstała wczoraj, niemal każdy amerykański prezydent kontynuował jakąś jej wersję. Jej historia sięga pierwszych systemów obrony rakietowej Nike, koncepcji Gwiezdnych (laserowych) Wojen Reagana, zmodyfikowanej prze Busha do definicji obronnej tarczy, strzegącej Ameryki przed szaleńcami wyposażonymi w nuki. Jest to wyraźna linia strategiczna, której istnienie usprawiedliwia choćby trójczłonowa rakieta Korei Północnej odpalona w miniony weekend, która może sięgnąć terytorium Alaski i wysp hawajskich. Zgoda Czech i Polski na rozmieszczenie komponentów tego systemu pod nosem Rosjan jest historycznym sukcesem Ameryki wynikającym w pragmatyki uprawianej przez ten kraj polityki.

Polskie emocje

Polska prowadzi emocjonalną politykę zagraniczną od lat. Widoczne jest to choćby w kwestii wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i podpisaniu porozumienia Sikorski-Rice w sprawie umieszczenia komponentów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce.

Polska, żyjąc przez lat kilkadziesiąt pod sowieckim butem, mentalnie nigdy Europy nie opuściła. Zawsze czuliśmy się Europejczykami, a kiedy nadarzyła sie polityczna sposobność wstąpienia do Unii, Polska i naród powiedziały: tak. Dopiero teraz Jan Kowalski z niepokojem zauważa, że 70% nowych praw które regulują jego codzienne życie, preparowanych jest przez biurokratów w Brukseli i coraz częściej emocje prounijne zastępuje zimna, pragmatyczna refleksja, czy była to decyzja słuszna.

Podpisanie paktu Sikorski-Rice to kolosalny sukces Ameryki ale czy jest to rzeczywiście sukces Polski? Podpisując umowę związaliśmy się strategicznie z partnerem, który dobrze uprawia politykę, a ta przecież polega na realizacji celów i w tym przypadku są to cele stricte amerykańskie.

Dla Ameryki najbardziej istotnym komponentem tarczy rakietowej, która ma powstać w Europie, jest radar w Czechach, zdolny podsłuchiwać rozmowy telefoniii komórkowej rosyjskiego B to B (business to business) a dziś, zwłaszcza w dobie światowego kryzysu gospodarczego, szpiegostwo ekonomiczne jest znacznie ważniejsze od politycznego.

W Rosji zawrzało i słusznie. Kiedy w listopadowy wtorek Obama wygrał wybory prezydenckie w USA, w środę Miedwiediew zapowiedział umieszczenie rakiet Iskander w Obwodzie Kalningradzkim i systemu radarowego zagłuszającego radar w Czechach. Dwa tygodnie póżniej Miedwiediew paradował okręty rosyjskiej marynarki wojennej kilkadziesiąt mil od Miami. Ameryka dostała dzięki Polsce kij do ręki, ale wcale nie zamierza nim wywijać, odwrotnie, Obama pokazuje dziś Rosji marchewkę: mamy tarczę ale nie jesteśmy pewni czy chcemy wdrażac system w życie, mówi Obama. Zatem osłabiona kryzysem Ameryka robi to, co Polska mogłaby robić: gra przetargowo kartą tarczy z Rosją załatwiając swoje. My, Polacy, jedynie podstawiliśmy tu stolik do gry.

Z amerykańskiego punktu widzenia, Polska miała niedawno niewielkie, 3. miesięczne okno politycznego manewru, który mógł nas ustawić ciągle w pozycji gracza między supermocarstwami. Chodzi o tzw. okres przejściowy, wymiany amerykańskiego prezydenta, miedzy 8 listopada 2008, a 20 stycznia 2009, kiedy Ameryka jest tradycyjnie otwarta na ciosy. Gdyby w tym czasie, w nowej sytuacji politycznej związanej z wyborem prezydenta Demokratów, Polska uznała pakt Sikorski-Rice za renegocjowalny, bylibyśmy dziś ciągle w grze. Ale oznaczałoby to konieczność otwarcia Polski na Rosję do czego, znowu, emocjonalnie i mentalnie nie jesteśmy zdolni.

Z Nowego Yorku – Mariusz Max Kolonko

www.maxkolonko.com

Max Kolonko w TVP2 2008photo:Błażej Sedzielski / ONS
Mariusz Max Kolonko – Producent telewizyjny, publicysta i dziennikarz. Wieloletni amerykański korespondent TVP. Od 20 lat mieszka i pracuje w Ameryce gdzie prowadzi telewizyjną firmę producencką. Gościł m.in. na antenie CNN i CBS i ABC jako ekspert od spraw polskoamerykańskich.  Autor książki Odkrywanie Ameryki i programu pod tym samym tytułem w TV4 i TVP1 Wiecej www.maxkolonko.com

Topics: KOLONKO W RZECZPOSPOLITEJ, PODSŁUCHY, POLITYKA ZAGRANICZNA USA, POLSKI SYNDROM, TARCZA RAKIETOWA | Comments Off on POLSKIE EMOCJE i AMERYKAńSKI PRAGMATYZM

Comments are closed.

Max Kolonko Blog designed by ThankU.com
Entries (RSS) and Comments (RSS)