SKLEP MAXTV

LATEST NAJNOWSZE

POLECAM

FOLLOW MAX KOLONKO

DISCOVER AMERICA


THANKU.com


« | Main | »

Smoktunowicz na leżąco

By Max Kolonko | May 28, 2008

SMOKTUNOWICZ NA LEżąCO.

Prowadzenie 20. minutowego dziennika na stojąco jest bez sensu.

Z Mariuszem Max Kolonko rozmawiają internauci MaxKolonkoBlog.com.
27 maja Piotr Kraśko zadebiutował  w roli prowadzącego Wiadomości.  Dotąd spekulowano czy będzie stać,  czy siedzieć  prowadząc  ten popularny dziennik.  Stał. Czy był to słuszny wybór?

Myślę, że najmniejszym problemem,  jaki ma przed sobą dziennik Wiadomości to kwestia, czy prowadzący ma stać, czy siedzieć . Kiedy byłem niedawno w Polsce w jednym wydaniu  Wiadomości mogłem wyłapać  trzy, cztery błędy warsztatowe w programie, który ma przecież  tylko kilkanaście minut.  Od podstawowych błędow oświetlenia, błędów stylistycznych i fonetycznych w relacjach reporterów, po nieprofesjonalne traktowanie prezentowanej tematyki.  Niektórzy dziennikarze nabrali ponadto jakiegoś drażniącego, intonacyjnego zaśpiewu.  To  niezrozumiałe zjawiska, bo  pracuje tam  wielu profesjonalistów więc pewnie w pracę wdarła się nonszalancja. Zatem dyskusja wokół  kosmetyki Wiadomości jest dla mnie zabawna i dość humorystyczna bo idę o zakład, że wielu z nas chciałoby żeby,  dajmy na to, Hania Smoktunowicz prowadziła leżąc…

Piotr Kraśko argumentował, że tak prowadzi się dziś niektóre programy w Ameryce.

W Stanach mamy trzy główne programy informacyjne ABC, NBC i CBS. Wszędzie jest anchorman przykuty do biurka. Stąd zresztą jego nazwa : ‘kotwica’. Amerykanie dawno temu przerobili wszystkie koncepcje prowadzenia programów nie na żywo, a w badaniach marketingowych i wyszło co mamy.

Ale np . MSNBC  stosuje  fragmentarycznie taką koncepcję…

To jest co innego. To jest blok informacyjny, który trwa wiele godzin.  Kamera zmienia plany, żeby nie zmęczyć widza.  Taki moment jest potrzebny kiedy np. anchorman pokazuje grafikę, na którą ma wtedy więcej miejsca.  Nie mówię też o ‘koncepcjach kreatywnych ‘ CNN,  bo niestety, to jest dziś już tylko  telewizja dla turystów na lotniskach.  Prowadzenie 20 minutowego dziennika na stojąco jest bez sensu i obliczam to kuriozum na parę miesięcy życia.

A więc jeśli nie forma jest istotna to co, Pana zdaniem, może prowadzić do sukcesu programu informacyjnego?

Słowem- kluczem jest:  zespół pod opieką doświadczonego menedżera grającego na jedną osobowość ,  która jest twarzą i trzonem programu.  Wyrobienie takiej ekipy od zera wymaga lat i warunkach stacji, która musi walczyć z konkurencją o widza jest to strata czasu.  Osobowości  się zatem  kupuje i im bogatsza stacja tym ma większy zespół gwiazd. Tak jest w Stanach, gdzie stacje dbają o ciągłość kadrową ekipy bo jest to ochrona inwestycji.  Wtedy dziennikarz jest lojalny wobec stacji, bo stacja jest lojalna wobec dziennikarza. Jasne jest, ze w TVP dotąd takiej ciągłości kadrowej i  troski o inwestycje w zespół, nie było. Nie ma zresztą nigdzie w polskiej telewizji praktyki anchormana. Prowadzących jest na zmianę kilku, ponieważ stacje nie chcą mieć kłopotu gwiazdy, ktora w polskich warunkach, po nabyciu umiejętności czytania z promptera zaczyna domagać się programu publicystycznego, bo odkryła w sobie powołanie.  Im bardziej miałki  i bezosobowościowy jest zespół, tym łatwiej nim manipulować, a o to przecież chodzi.

Czy może sprowadzenie Hanny Smoktunowicz jest sygnałem poszukiwania takiej kotwicy Wiadomości?

Być może  ale Hania to osobowość  i ona nie da sobie w kaszę dmuchać. Lubi ustawiać rzeczy po swojemu i w redakcji bedzie mieć klopot z zespołem. Pamiętam,  że parę lat temu, kiedy po tym, jak  Jolka Pieńkowska  ukradła mi wywiad z prezydentem Bushem, który załatwiłem dla siebie, postanowiłem „w odwecie” ją wymienić  z prowadzenia Wiadomości na, właśnie, Hanię Smoktunowicz z Polsatu. Udało mi się po cichu przekonać ówczesne kierownictwo TAI-a do tej koncepcji i miałem miłe spotkanie z Hanią. Przyszła na nie obłożona trzema książkami z teorii telewizji, z których znałem tylko jedną. Zrozumiałem, że pod względem zawodowym Smoktunowicz jest ambitna  i ma wiedzę, a tych dwóch rzeczy zespoły redakcyjnie chronicznie nie lubią, bo na tym tle wychodzi ich nieprzygotowanie.

Czy obecne Wiadomości utrzymają swoją pozycję lidera z nowymi prowadzącymi  ten popularny program?

Wiadomości może poprowadzic moja mama i program będzie łapać więcej widzów niż konkurencja bo Wiadomości mają historyczny monopol godziny 19 30, którego konkurencja nie potrafi  złamać.  żeby złamać  ten monopol  zarówno TVN i Polsat musiałyby ustawić dzienniki na te samą godzinę, 19 30  i zmusić widza do wyborów  tak,  jak w Ameryce dzienniki  główne ABC, NBC, i CBS zmuszają widza do wyborów nadając  o 18 30. Teraz widziałem , ze TVN przedłuża dziennik zamieniając go na godzinny blok wzorem MSNBC ale to nie to samo co wspólny start.

Czyli  na stojąco czy siedząco, Wiadomości ciągle górą?

Tak ale ‘szwedzkie’ Wiadomości mają  większy problem niż tylko pozycja prezentera w trakcie czytania promptera. Jest nią niepopularność  popularnych. Tzn. popularni dziennikarze TVP jak Piotr Kraśko i Hania Smoktunowicz są niepokojąco nielubiani w świadomości  internautów czyli także telewidzów.  Wystarczy przeczytać  komentarze internautów po programach. Trudno utrzymać popularność programu budując  ją na nielubianych  gwiazdach.  Nie można się z tymi opiniami nie liczyć, bo to są widzowie. Ten ‘image problem‘nie ma nic wspólnego z ich profesjonalizmem bo zarówno Hania, jak i Piotr są doświadczonymi i zdolnymi dziennikarzami.  Kierownictwo TVP ma tu PR-owski kłopot i uważam, że stacja  powinna  prowadzić  kampanie promocyjną na rzecz tych dziennikarzy tak, jak owi  dziennikarze są wykorzystywani w reklamie tej stacji. Telewizja publiczna to z ekonomicznego punktu widzenia takie same przedsiębiorstwo jak Coca Cola.  Reklamujący TVP powinni brać za reklamę wynagrodzenie albo otrzymać  je w kontrpromocji stacji, w ktorej interesie leży wymazanie,  bądz zredukowanie, owego  negatywnego image’u.

Opracowanie i edycja: Edyta Wysocka, Media 2000 Communications http://www.maxkolonko.com

photo:Błażej Sedzielski /ONS
Mariusz Max Kolonko – Producent telewizyjny, publicysta i dziennikarz. Wieloletni amerykański korespondent TVP. Od 20 lat mieszka i pracuje w Ameryce gdzie prowadzi telewizyjną firmę producencką. Gościł m.in. na antenie CNN i CBS i ABC jako expert od spraw polskoamerykańskich.  Autor książki Odkrywanie Ameryki i programu pod tym samym tytułem w TV4. Wiecej www.maxkolonkoblog.com
Pytania do nastepnego wywiadu; Kto wygra wybory w Ameryce?  – prosimy nadsylac pod max@thanku.com

Copyright note : powyższy materiał jest zwolniony przez Media 2000 Communications Corp. do republikacji. Wywiad ten może być publikowany w całości lub części (bez wypaczania charakteru i intencji wypowiedzi) przez dowolne publikatory za podaniem źródła.

Topics: MEDIA, ROZMOWY Z MAXEM, TELEWIZJA W POLSCE | Comments Off on Smoktunowicz na leżąco

Comments are closed.

Max Kolonko Blog designed by ThankU.com
Entries (RSS) and Comments (RSS)